Du er her: 

Julekalender: Spillemandslauget Østjyderne

Onsdag d. 11. december kl. 17.00[mere]

Julekalender: Fransk musik med Claude Chicon og venner

Tirsdag d. 10. december kl. 17.00[mere]

Julekalender: Jul i Latinamerika med Claude Chicon og venner

Mandag d. 9. december kl. 17.00[mere]

Kalender

08dec kl. 10:00

Højmesse v/Kirsten Dalager Buur

2. søndag i advent

08dec kl. 10:00
09dec kl. 14:00

Juleafslutning med gudstjeneste for mandagsklubben

 

09dec kl. 14:00
09dec kl. 17:00

Levende Julekalender - Jul i Latinamerika med Claude Chicon og venner

”Jul i Latinamerika” præsenterer latinamerikanske julesange og fortæller historier og …

09dec kl. 17:00
10dec kl. 10:30

Salmesang for demensramte i kirken

Langenæskirken og Sankt Lukas Kirke samarbejder om at lave salmesangsguds-tjenester …

10dec kl. 10:30
10dec kl. 17:00

Levende Julekalender - Fransk musik med Claude Chicon og venner

Med den parisisk fødte trubadur Claude Chicon i spidsen har trioen turneret landet …

10dec kl. 17:00
11dec kl. 10:00

Julegudstjeneste for børn og børnehaver v/Louise Højlund

 

11dec kl. 10:00
11dec kl. 17:00

Levende Julekalender - Spillemandslauget Østjyderne

Ved aftenens koncert vil orkesteret spille et blandet repertoire af dansk og nordisk …

11dec kl. 17:00
12dec kl. 17:00

Levende Julekalender - Fald

'FALD' er en kammeropera udviklet kollaborativt mellem komponisten Magnus Plejdrup, …

12dec kl. 17:00
14dec kl. 13:00

Dans til Bachs Juleoratorium

Denne december eftermiddag danser og fordyber vi os i den smukke musik fra Bachs …

14dec kl. 13:00
15dec kl. 10:00

Højmesse v/Anne Ehlers

3. søndag i advent

Kirkekaffe

15dec kl. 10:00
16dec kl. 17:00

Levende Julekalender - Julekoncert med BarbAros

Barbershopkoret Barbaros holder i år to fantastiske julekoncerter med gakket …

16dec kl. 17:00
16dec kl. 19:30

Levende Julekalender - Julekoncert med BarbAros

Barbershopkoret Barbaros holder i år to fantastiske julekoncerter med gakket …

16dec kl. 19:30
17dec kl. 17:00

Levende Julekalender - POP-OP Poeterne i julehumør

POP-OP Poeterne er en gruppe aarhusianske digtere, der har specialiseret sig i at …

17dec kl. 17:00
18dec kl. 14:00

International café - sal 1 og køkken

 

18dec kl. 14:00
18dec kl. 17:00

Levende Julekalender - Maja Barløse

Den Aarhusianske sanger/sangskriver Maja Barløse synger julen ind i Langenæs Kirken. …

18dec kl. 17:00
19dec kl. 12:30

Juleafslutning for Læssøesgade Skole

Med krybbespil

19dec kl. 12:30
19dec kl. 17:00

Levende Julekalender - Julekoncert med Salmebandet

Lyden af kendte salmer - og så alligevel ikke.

I Salmebandet arbejdes der på at give …

19dec kl. 17:00
22dec kl. 10:00

Højmesse v/Louise Højlund

4. søndag i advent

22dec kl. 10:00
24dec kl. 15:00

Julegudstjeneste v/Louise Højlund

Juleaften

24dec kl. 15:00
25dec kl. 10:00

Højmesse v/Louise Højlund

Juledag

25dec kl. 10:00
26dec kl. 10:00

Højmesse v/Louise Højlund

2. juledag

26dec kl. 10:00
29dec kl. 14:00

Julesøndag v/ Anne Ehlers og Juletræsfest

Julesøndag

Efter gudstjenesten julesøndag er der juletræsfest i sognegården med …

29dec kl. 14:00
31dec kl. 15:00

Nytårsgudstjeneste v/Anne Ehlers

Nytårsaften

31dec kl. 15:00
05jan kl. 10:00

Højmesse v/Anne Ehlers

Helligtrekongers søndag

05jan kl. 10:00
12jan kl. 10:00

Højmesse v/Louise Højlund og kirkebrunch

1. søndag efter Helligtrekonger

Kirkebrunch

12jan kl. 10:00
19jan kl. 10:00

Højmesse v/Anne Ehlers

2. søndag efter Helligtrekonger

19jan kl. 10:00
26jan kl. 10:00

Radiotransmittteret gudstjeneste, v/Louise Højlund

3. søndag efter Helligtrekonger

Kirkekaffe

26jan kl. 10:00
02feb kl. 19:00

Kyndelmissegudstjeneste v/Louise Højlund

“Jeg tror at vi er her for at tænde lys! Tænde lys for hinanden”

 

Fællessang. …

02feb kl. 19:00
09feb kl. 10:00

Højmesse v/Anne Ehlers

Septuagesima

09feb kl. 10:00
16feb kl. 10:00

Højmesse v/Anne Ehlers

Seksagesima

16feb kl. 10:00
23feb kl. 14:00

Fastelavnsgudtjeneste v/Louise Højlund

Familiegudstjeneste

23feb kl. 14:00
01mar kl. 10:00

Højmesse v/Anne Ehlers

1. søndag i fasten

01mar kl. 10:00
08mar kl. 10:00

Højmesse v/Louise Højlund

2. søndag i fasten

08mar kl. 10:00
15mar kl. 10:00

Højmesse v/Anne Ehlers

3. søndag i fasten

15mar kl. 10:00
22mar kl. 10:00

Højmesse v/Anne Ehlers

Midfaste

22mar kl. 10:00
29mar kl. 10:00

Højmesse v/Louise Højlund

Mariæ Bebudelse

29mar kl. 10:00
05apr kl. 10:00

Højmesse v/Anne Ehlers

Palmesøndag

05apr kl. 10:00
09apr kl. 19:00

Skærtorsdag v/Louise Højlund

Skærtorsdag

09apr kl. 19:00
10apr kl. 10:00

Langfredagsgudstjeneste v/Anne Ehlers

 

10apr kl. 10:00
12apr kl. 10:00

Højmesse v/Louise Højlund

Påskedag

12apr kl. 10:00
13apr kl. 10:00

Højmesse v/Kirsten Dalager Buur

2. Påskedag

13apr kl. 10:00